Trenutno pregledavate Pilates za dobar osjećaj tijela i bolje samopouzdanje

Pilates za dobar osjećaj tijela i bolje samopouzdanje

Pilates je odličan za zdravlje cijelog tijela, vježbe su to za tijelo, um i duh.  Bez obzira na dob, veličinu ili kondiciju svi mogu vježbati. Pilates vježbe pomažu kod postizanja psiho fizičke ravnoteže, koncentracije. Pilates istovremeno jača vaše mišiće i čini ih gipkima, zglobove fleksibilnijima, stimulira živčani sustav i omogućuje vam psihičko opuštanje.

Glavni ciljevi pilatesa su jačanje mišića, poboljšanje koordinacije i ravnoteže tijela, poboljšanje držanja tijela, poticanje cirkulacije i podizanje svijesti o vlastitom tijelu. Cilj pilatesa je razviti snagu i kontrolu mišića uz maksimalnu duljinu tijela.

Prilikom izvođenja vježbi isteže se tijelo od trtice do vrha glave



Glavna načela pilatesa

Pilates su koristili plesači i sportaši za kondiciju tijela, a tu metodu stvorio je Joseph Hubertus Pilates davne 1920. godine. Osmišljena je za stvaranje ravnoteže između tijela i uma, kombiniranjem mentalnog fokusa i svjesnosti disanja. Danas je to suvremena metoda, koja se sve više primjenjuje ne samo kao nadopuna za vrhunske sportaše, već se koristi u zdravstvene svrhe i rekreaciju. Vježbe kojima jačamo leđa, ramena, noge i bokove dobre su za sve reumatološke bolesti, probleme s kukovima, a posebice za osobe s osteoporozom.

Kod izvođenja vježbi uključeno je cijelo tijelo. Snaga tijela se povećava, ono postaje fleksibilno i čvrsto te osobe s problemima sa kostima, zglobovima mogu bolje funkcionirati u svom svakodnevnom životu. Pilates sadrži sve vježbe koje se koriste u većini fizioterapijskih rehabilitacija. Vježbe povećavaju snagu i mišićnu masu koja podržava kosti, povećava se gustoća kostiju. Jačanje tijela dolazi iz samog centra tijela i time se poboljšava ravnoteža, kontrola pokreta i općenito dobro stanje cjelokupnog organizma.

Osnovu Pilates metode čine Pilates principi

Osnovni principi – svaka pozicija iz koje se počinje vježbati trebala bi biti bez napetosti i tenzija.

Princip disanja –  ispravno disanje potiče protok krvi, usredotočuje um na svaki zadatak i otpušta napetost  u vratu, ramenima, leđima.

Princip pozicije zdjelice – za stabilnost zdjelice i lumbalnog dijela kralježnice koristi se neutralan položaj, približiti lumbalni dio kralježnice na prostirku bez guranja leđa. Dopustiti težini kralježnice da se oslanja na podlogu.

 Princip pozicije rebara – nema potrebe gurati rebra dolje na podlogu, kod samog disanja dolazi do prirodnog pomicanja kralježnice i prsnog koša, te se može osvijestiti povezanost prsnog koša sa aktivacijom trbušnih mišića. Sama pozicija prsnog dijela kralježnice ovisi o jačini ili slabosti trbušnih mišića.

Princip ramenog dijela i stabilnost lopatica – u svakom trenutku bitna je stabilizacija ramenog dijela bilo da pokrećemo ruke i kralježnicu. Lopatice imaju veliku pokretljivost i kod većeg raspona pokreta rukama mogu kliziti na sve strane, gore, dolje, unutra ili prema van.

Ramena se ne bi smjela previše zaokružiti prama naprijed ili stisnuti zajedno. Kroz cijeli rameni dio uvijek je potrebno imati osjećaj stabilnosti bez krutosti, tada se lopatice prirodno pokreću tijekom svakog pokreta.

Princip pozicije glave i vrata – vratna kralježnica treba ostati u svojem prirodnom zakrivljenom položaju s lubanjom koja je u ravnoteži kada se sjedi u neutralnom položaju. Isti takav položaj treba zadržati i u ležećem položaju, ako je potrebno može se ispod glave postaviti jastučić kako bi spriječili eventualnu napetost u vratnoj kralježnici.

Pilates pokreti uče nas tome kako čuvati i spriječiti trzanje glave u svim pokretima kod pregibanja kralježnice, kod pokreta glavom naprijed i dolje. Na poziciju glave i vrata posebno treba obratiti pozornost kada smo i u ležećem položaju, izbjegavati da ne pritišćemo bradu u prsa, ne raditi prekomjerne ekstenzije u području vrata.

Pilates je holistički trening kojeg karakteriziraju polagani,  kontrolirani pokreti popraćeni smirenim, dubokim disanjem.

Pilates poboljšava svjesnost, prateći svaki udah i izdah kod izvođenja vježbi doživljava se osjet u tijelu, tj. uočavanje napetosti i rasterećenja. Djelovanjem svjesnosti nismo na „auto-pilotu“, usmjereni smo na unutarnje iskustvo. Sa višom razinom svjesnosti bolji su i rezultati vježbanja pilatesa, a time je naše tjelesno, mentalno i emocionalno stanje u ravnoteži.



Podijeli

Odgovori